Realizowane programy profilaktyczne i akcje prozdrowotne.
1. Profilaktyka nikotynowa – Program Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce.
Celem programu jest zmniejszenie rozmiaru inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz podniesienie świadomości dorosłych palaczy na temat skutków zdrowotnych wynikających z czynnej i biernej ekspozycji na dym tytoniowy.
- Program przedszkolnej edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” .
Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, kiedy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich papierosy. Adresaci programu to dzieci w wieku 5 – 6 lat uczęszczające do przedszkoli , ich rodzice i opiekunowie.
- Program edukacji antytytoniowej dla uczniów szkół podstawowych „Nie pal przy mnie , proszę”.
Celem programu jest uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia, kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie dzieciom , że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia oraz wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach gdy inni ludzie przy nich palą. Adresatami programu są uczniowie klas I- III.
- Program profilaktyki gruźlicy i chorób Płuc „Zadbaj o swoje płuca”.
Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy o gruźlicy i chorób płuc oraz wzmocnienie zachowań zdrowotnych poprzez umiejętne jej wykorzystanie. Program realizowany jest wśród uczniów szkół podstawowych.
- „Światowy Dzień bez Tytoniu” - 31 maja
( realizowanie kampanii społecznych).
- „Światowy Dzień Rzucania Palenia” - trzeci czwartek listopada
(realizowanie kampanii społecznych).
2. Ogólnopolski program edukacyjny „Trzymaj Formę!”
Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu o wolny wybór jednostki i odpowiedzialność indywidualna. Adresatami programu są uczniowie klas V - VIII szkół podstawowych oraz szkoły gimnazjalne.
4. „Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV”
Realizacja zadań ogólnopolskiej kampanii społecznej mającej na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS oraz zmniejszenie liczby zakażeń HIV na drodze ryzykownych zachowań. Hasło kampanii brzmi „Mam Czas Rozmawiać”. Celem kampanii jest zachęcenie do wykonania testu w kierunku HIV. Akcja skierowana jest do różnych grup społecznych.
5. Światowy Dzień Zdrowia.
Corocznie obchodzony jest 7 kwietnia jako wydarzenie upamiętniające powstanie Światowej Organizacji Zdrowia – WHO w 1948r. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie .